Jednośladem bezpiecznie do celu - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Gryfinie

Aktualności

Jednośladem bezpiecznie do celu

Rozpoczęła się ogólnopolska akcja "Jednośladem bezpiecznie do celu", dążąca do zwrócenia uwagi użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań. To już kolejna ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna zainaugurowana przez Komendę Główną Policji, na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ramach prowadzonej kampanii " Jednośladem bezpiecznie do celu", która potrwa do 30 września 2018 roku funkcjonariusze Policji będą uświadamiali użytkowników jednośladów, w tym motocyklistów o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nadmierna prędkość, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Policjanci przypominać będą jak ważna dla bezpieczeństwa, jest dbałość o stan techniczny pojazdów np. właściwe ogumienie, odpowiedzialne i zarazem właściwe używanie świateł drogowych, oraz używanie odzieży ochronnej czy elementów odblaskowych.

W 2017 roku na drogach naszego województwa odnotowaliśmy 69 wypadków z udziałem motocyklistów, w których 7 osób zginęło a 62 zostało rannych. Rok wcześniej doszło do 73 wypadków z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego, zginęło w nich 8 osób, natomiast 62 odniosły obrażenia.

Analiza zdarzeń drogowych, w których uczestniczą motocykliści od lat pokazuje, że głównymi przyczynami ich powstawania jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Pamiętajmy, że motocyklista, podobnie jak rowerzysta, czy pieszy jest szczególnym uczestnikiem ruchu drogowego, w momencie zderzenia z innym pojazdem posiadającym karoserię narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to częsta przyczyna wpływająca na obniżenie poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu. A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.