Aktualności

FERIE ZIMOWE 2019 - PORADY POLICJANTÓW DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU GRYFIŃSKIEGO.

Data publikacji 09.01.2019

W okresie od 28 stycznia do 10 lutego 2019 roku na terenie województw: opolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego trwały będą ferie zimowe. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie mają świadomość, iż dla wielu osób, zwłaszcza dzieci i młodzieży będzie to dobra okazja do zaplanowania aktywnego relaksu, w tym również przemieszczania się do miejscowości wypoczynkowych, gdzie znajdują się zorganizowane tereny narciarski oraz rekreacyjne.

 Systematyczny wzrost liczby zwolenników uprawiania sportów zimowych, a co za tym idzie potrzeba przemieszczania się w rejony topograficznie stwarzające korzystniejsze warunki do uprawiania takich sportów zimowych, mogą nieść za sobą również zagrożenia w postaci popełniania przestępstw i wykroczeń. Bez względu na wybrane miejsce warto pamiętać o bezpieczeństwie i najważniejszych zasadach, jakie obowiązują na stoku.

Logo akcji Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku Podstawową zasadą obowiązującą wszystkich przebywających na stoku jest bezpieczeństwo zarówno swoje jak i innych. Zatłoczone trasy, szybka jazda narciarzy, kolejki do wyciągów czy zróżnicowany poziom umiejętności "szusujących" narciarzy, to między innymi czynniki sprzyjające wypadkom.

Uwzględniając mogące powstać zagrożenia ruszyła akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, przygotowana przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji. Celem akcji  jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy
i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Akcja jest kontynuacją działań podejmowanych w ubiegłym sezonie zimowym, jednak pod nową nazwą. Została ona również objęta honorowym patronatem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, Polski Związek Narciarski, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Fundacja PZU.

Elementem projektu jest również konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu FIS pod hasłem „Stok nie jest dla bałwanów”. Na potrzeby akcji została utworzona strona internetowa www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku, na której dostępny jest m.in. regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa, harmonogram działań realizowanych w ramach akcji.

Warto pamiętać, że w trakcie trwania całego sezonu narciarskiego policjanci będą przypominać o obowiązku jazdy w kasku do 16 roku życia oraz o bezwzględnym zakazie uprawiania narciarstwa lub snowboardingu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Będą również reagować na wszelkie przypadki łamania obowiązujących przepisów prawa i zasad bezpieczeństwa na stoku i w jego rejonie.

Policja powiatu gryfińskiego przypomina swoim mieszkańcom o zasadach bezpieczeństwa na stoku, oraz Dekalogu Narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Policja przypomina o opracowanym przez Komitet Prawniczy FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej) zbiorze zasad mających na celu poprawę bezpieczeństwa na stoku i efekcie ograniczenie liczby wypadków tzw. Międzynarodowy Dekalog Narciarza, który powstał, by zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Powinni go poznać wszyscy narciarze. Trzeba wiedzieć co robić, by uniknąć wypadku na stoku narciarskim.

DEKALOG NARCIARSKI MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI NARCIARSKIEJ

czyli zasady obowiązujące na wszystkich stokach świata:


Niezależnie od dekalogu FIS Niemiecki Związek Narciarski opracował reguły/zasady zachowania się w górach i na stokach:

  1. Nie nadużywaj alkoholu.

  2. Unikaj jeżdżenia w pojedynkę.

  3. Nie zjeżdżaj z wyznaczonych tras.

  4. Uważaj na ratraki.

  5. Miej baczenie na zmienną pogodę.

  6. Zabierz ze sobą telefon.

  7. Mierz zamiary na siły.

  8. Zadbaj o sprzęt i ekwipunek.

  9. Zatrzymuj się poniżej grupy.

  10. Szanuj przyrodę.

Powrót na górę strony