Seniorze nie daj sie oszukać! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Gryfinie

Aktualności

Seniorze nie daj sie oszukać!

Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują o wzmożoną ostrożność.

Scenariusz zawsze jest niemal ten sam na telefon stacjonarny seniora dzwoni mężczyzna, który w trakcie krótkiej rozmowy informują, że w najbliższym czasie pracownik poczty dostarczy jej list z banku, po czy rozłączył się. Po odłożeniu słuchawki senior odbiera kolejne połączenie, ale tym razem jest rzekomy policjant bądź funkcjonariusz CBŚP, który przedstawia się imieniem i nazwiskiem i podaje wymyślony numer legitymacji służbowej. By uwiarygodnić swoje słowa, proponujewykręcenie numeru 997 bez rozłączania się. Głos usłyszany w słuchawce potwierdza, że dzwoniącym jest faktycznie funkcjonariusz Policji.

Oszuści najczęściej kłamią, że Policja prowadzi tajną akcję i rozpracowuje grupę, która wyłudza kredyty na nazwiska różnych osób i kradnie oszczędności z ich rachunków bankowych. A znajdująca się na kontach rozmówcy-seniora gotówka jest zagrożona. W wziazku z tym rozmówca poprosi o jej wypłacenie. Może też prosic o pomoc w rozpracowaniu oszustów i przekazanie pieniędzy dla rzekomych policjantów.


Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów bądź funkcjonariuszy CBŚP zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.


Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom ora kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.
Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

więcej na:

http://www.zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/aktualnosci/17527,Bezpieczny-i-aktywny-senior-kampania-informacyjna.html?search=456683633301

http://www.zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/prewencja-i-profilaktyk/nasze-kampanie-spoleczn-1/22016,Aktywny-i-bezpieczny-senior-wykrec-numer-oszustowi.html?search=1388865607869

https://www.facebook.com/ZachodniopomorskaKWP/videos/1565130800210209/?q=Policja%20Zachodniopomorska%20seniorzy&epa=SEARCH_BOX

 

(opr. ZP KWP)