Aktualności

Znęcał się nad żoną, musi opuścić mieszkanie

Data publikacji 18.11.2016

Dozór policji oraz nakaz opuszczenia mieszkania zastosowała Prokuratura Rejonowa w Gryfinie wobec 70 letniego Janusza S., mieszkańca Gryfina za znęcanie się nad żoną. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

O tym, że mąż znęca się nad nią fizycznie i psychicznie zdecydowała się powiadomić policje po 8 latach. Przez tyle lat 70 letni dziś Janusz S. znęcał się nad swoją żoną w jednym z mieszkań na terenie naszego miasta. Wcześniej w miejscu zamieszkania pokrzywdzonej  policja nie odnotowała żadnych interwencji domowych. Dlaczego kobieta tak długo czekała i godziła się na takie traktowanie przez swojego męża? Dlaczego nikt z sąsiadów nie zareagował na takie zachowania 70 latka w miejscu zamieszkania. Na te pytania odpowie prowadzone prze policję postępowanie przygotowawcze.

Po zebraniu materiału dowodowego Prokuratura Rejonowa w Gryfinie zastosowała wobec Janusza S. dozór policji oraz nakaz opuszczenia mieszkania. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Gryfińska Policja apeluje: Świadek przemocy w rodzinie to bardzo ważna osoba.
Ważna, bo często jedyną, która może pomóc przerwać przemoc!

Jeśli jesteś świadkiem przemocy między współmałżonkami albo widzisz, że ktoś krzywdzi dzieci...Może zdarza się, że słyszysz zza ściany krzyki, wołanie o pomoc, czyjś płacz?
Może widzisz, że ktoś z Twoich sąsiadów, znajomych, doznaje przemocy? Nie prosi Cię o pomoc. Stara się ukryć ślady pobicia. Można wtedy uznać, że nie chce pomocy, albo że akceptuje taką sytuację.

To nieprawda!!!

Przemoc w rodzinie tworzy zamknięty krąg! Pamiętaj, że ofiara przemocy w rodzinie:

Boi się: o swoje życie i zdrowie, tego, że nawet jeśli zawiadomi o przestępstwie policję, prokuraturę to i tak nikt nie będzie chciał zeznawać, że widział, słyszał jak ona doznaje przemocy.

Nie wierzy: że ktoś chce i może jej pomóc, że ma prawo prosić o pomoc, że coś się zmieni;

Wstydzi się: bo bierze na siebie całą odpowiedzialność za to co się dzieje w jej domu

TY możesz przerwać zamknięty krąg milczenia!, możesz pomóc!

Nie musisz robić tego, co policja, prokurator, psycholog, lekarz.

Ważne jest przede wszystkim to, żebyś : wysłuchał osoby, która doznaje przemocy, uwierzył w to, co mówi , zapewnił ją o tym, że ma prawo szukać pomocy, zawiadomił osoby, które zajmują się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych czyli:

Niebieską Linię: 22 668-70-00 , Tu uzyskasz informacje o tym jak znaleźć miejsce, które pomaga ofiarom przemocy w rodzinie na danym terenie i w jaki sposób zawiadomić o tej sytuacji:

  • Ośrodek Pomocy Społecznej - znajduje się w każdej gminie
  • Prokuratura
  • Policja - wystarczy wykręcić 997

oficer prasowy

asp.sztab.Bogumił Prostak

Powrót na górę strony