Aktualności

Lód jest super...ale tylko na lodowisku!

Data publikacji 19.01.2018

Na zewnątrz piękna zimowa aura i do tego jeszcze ferie. Czego chcieć więcej? Śnieg, lód to Idealne warunki do zabawy. Po co jechać 30 km na lodowisko, przecież w pobliżu jest rzeka czy jezioro?

Ferie zimowe to czas wypoczynku dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane i lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie i jak spędzają czas nasze dzieci. Informujmy nasze pociechy o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach, stawach czy jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc.


 

Kilka rad o których warto pamiętać:

- nigdy nie wchodzimy na zamarznięte rzeki, jeziora czy stawy! Mimo, że lód wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy i nie utrzymać ciężaru naszego ciała. Dlatego Korzystamy zawsze z oficjalnych lodowisk,

- jeśli dojdzie do załamania się lodu staramy się zachować spokój i spróbować wezwać pomoc. Najlepiej położyć się na wodzie z szeroko rozłożonymi rękoma i starć się wpełznąć na lód,

- kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegniemy w jej kierunku! Pod nami również może załamać się lód, a wtedy dojdzie do podwójnej tragedii. Wzywamy pomoc samodzielnie po nr tel 112,999,998 lub 997 albo prosimy o to innego świadka zdarzenia.

- jeśli mamy pod ręką pasek, szalik lub grubą gałąź, próbujemy podać poszkodowanemu drugi koniec i wyciągnąć go z wody. Pamiętajmy jednak, że NASZE bezpieczeństwo jest najważniejsze.


 

Osoba dorosła w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, a po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Edukujmy swoje dzieci i sprawmy by były to radosne, szczęśliwe i „Bezpieczne Ferie 2018”.

Powrót na górę strony