Aktualności

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ - WARTO PRZECZYTAĆ

Data publikacji 07.10.2022

Policjanci z Zespołu Przestępczości Gospodarczej Komisariatu Policji w Chojnie przygotowali wykaz najczęściej popełnianych przestępstw kwalifikowanych jako oszustwa zgłaszanych w ostatnim czasie na terenie działania komisariatu w Chojnie. Opisano jak działają sprawcy oraz co robić, aby temu zapobiec. Warto zaznaczyć, że osobami pokrzywdzonymi w danych sprawach nie są tylko seniorzy, ale również młodzi ludzie. Każdy może stać się ofiarą oszustwa.

Oszustwo na BLIKA

I. Sprawca uzyskuje dostęp do konta portalu Facebook lub innego komunikatora, a następnie pisze w imieniu znajomego z prośbą  o podanie kodu blik celem wyłudzenia pieniędzy. Sprawcy zależy na czasie.
II. Należy skontaktować się telefonicznie ze znajomym i podczas rozmowy ustalić czy rzeczywiście zwracał się z ową prośbą, jeśli nie odbierze nie podawać kodu blik.

Oszustwo na pracownika banku

I. Sprawca spoofinguje połączenie podszywając się pod rzeczywisty numer podany na oficjalnej stronie banku – działanie możliwe za pomocą oprogramowania bądź płatnych aplikacji. W rozmowie telefonicznej przekazuje, że z konta rozmówcy podjęto próby wypłacenia gotówki. Sprawca zaleca instalację programu AnyDesk bądź TeamViewer Quick Support tłumacząc, że w ten sposób przeskanuje urządzenie pod kątem ewentualnych wirusów. Następnie przekazuje, że jeden z pracowników banku poddany zostaje weryfikacji. Rzekomo ma być zamieszany w przestępczy proceder. Opcjonalnie zaangażowana w te działania ma być Policja, mająca namierzyć nieuczciwego urzędnika. Rozmówca ma zaakceptować zaciągany kredyt na jego dane osobowe bądź udać się do placówki banku i dokonać wypłaty wszystkich  zgromadzonych na rachunku środków, a następnie wpłacić do wskazanego wpłatomatu wpisując podane ustnie przez oszusta kody blik. Osoba pokrzywdzona nie ma świadomości na jaki rachunek docelowo zostają zaksięgowane jego środki. Ofiara utwierdzana jest w przekonaniu, że jest to bezpieczny rachunek. Następnie sprawca wypłaca środki w innym bankomacie. Kontakt się urywa.
II. Należy nie instalować aplikacji AnyDesk oraz Team Viewer Quick Support, które umożliwiają zdalny dostęp do obsługi ekranu urządzenia. Nie wpłacać pieniędzy, jeżeli nie mamy świadomości gdzie one trafią. W przypadku posiadania gotówki – nikt prócz nas nie ma prawa nią rozporządzać, są bezpieczne, nie ma bezpiecznych rachunków. 

Oszustwo inwestycyjne

I. Za pośrednictwem środków masowego przekazu zamieszczane są posty/reklamy z treści których wynika, że w łatwy i szybki sposób można się wzbogacić. Wyświetlany artykuł przedstawia wizerunek osoby publicznej, która w szybkim czasie, bez nakładu pracy osiągnęła niesamowite dochody. Analogicznie inwestowanie w akcje globalnych spółek przyczyniły się do niesamowitego zysku. Treści te podszywają się pod powszechne portale informacyjne, dzięki czemu zyskują na wiarygodności. Kliknięcie powoduje przekierowanie do rejestracji w danym serwisie. Nie ma tu mowy, aby otworzyć politykę prywatności danego portalu bądź inny artykuł. Strona ma na celu wymusić rejestrację. Następnie kontaktuje się z nami podstawiony broker, który zainteresowanego ma przeprowadzić przez cały proces. W tym celu zaleca instalację programu bądź aplikacji AnyDesk oraz Team Viewer Quick Support oferując swoje wsparcie i możliwość wglądu do czynionych transakcji. W rezultacie uzyskuje on dostęp do naszej bankowości elektronicznej. Nakłania zainteresowanego do zaciągnięcia kredytów, aby podwoić zyski, przez co większość osób ulega propozycji. Często także sprawca sam podejmuje inicjatywę składając wnioski kredytowe w imieniu ofiary. Wykorzystuje nieświadomość osoby, brak podstawowej wiedzy z zakresu bankowości elektronicznej. Osoby te w rezultacie autoryzują operacje. Środki ostatecznie wyprowadzane są z konta ofiary na platformie na zagraniczne rachunki, zakupowane są kryptowaluty itp.
II. Platforma finansowa nie stanowi zagrożenia o ile zostanie sprawdzone jej źródło. Zaufane platformy inwestycyjne nie kontaktują się za pomocą innych metod komunikacji jaką jest czat, nie proszą o instalowanie dodatkowego oprogramowania, nie pytają o poufne dane, nie obiecują zysków inwestycyjnych, nie oferują pomocy w tworzeniu konta  czy inwestowaniu. 

Oszustwo na WhatsApp / Vinted

I. Osoba wystawia przedmiot na sprzedaż w serwisie aukcyjnym olx.pl, a następnie poprzez komunikator WhatsApp bądź Vinted następuje kontakt w sprawie zakupu. Sprawca przesyła link, w którym po następuje przekierowanie do bankowości elektronicznej, gdzie po wpisaniu danych logowania bądź podania danych karty płatniczej sprzedający ma rzekomo otrzymać środki stanowiące zapłatę za zakupiony towar. Strona logowania pomimo szaty graficznej panelu logowania do danego banku nie odbiega od tej właściwej/rzeczywistej. ,,Haczyk” tkwi w linku strony – nie jest ona ulokowana w domenie właściwego banku, jest fałszywa. Sprzedający nie otrzymuje środków, a oszust zyskuje dane logowania do bankowości elektronicznej. Sprawca w wyniku podjętych działań loguje się do właściwej strony bankowości elektronicznej, a następnie wyprowadza z konta ofiary środki poprzez ich wypłatę w bankomacie, zwykle nie wyposażonego w monitoring.
II. Należy sprawdzić domenę, kiedy dana strona została zarejestrowana, gdzie jest ulokowana (hostowana) – często strony te zostały utworzone dzień bądź dwa przed oszustwem. Możliwość sprawdzenia domeny daje wiele narzędzi powszechnie dostępnych w sieci.
Dane karty płatniczej należy wyłącznie podawać przy zakupie w zaufanym sklepie internetowym.

Oszustwo na olx.pl

I. Sprawca wstawia na OLX.pl atrakcyjną cenowo ofertę sprzedaży. Kupujący zachęcony okazją nabywa towar, opłaca go i oczekuje na przesyłkę, która nigdy nie dociera.
II. Jak się uchronić. Należy skopiować zdjęcia z ogłoszenia i wkleić w Google grafika. Często dane zdjęcia odnoszą się do zupełnie innych aukcji, które zostały już zakończone. Jeżeli oferta została wystawiona przez firmę sprawdzić ją w KRS, CEiDG, czy rzeczywiście funkcjonuje, kiedy została utworzona, poczytać komentarze ludzi na temat danej firmy – uważać na literówki w nazewnictwie. Za towar należy płacić za pobraniem. Prowadzić rozmowę w taki sposób, aby przekonać się czy sprzedający jest wiarygodny. Jeżeli zaoferujemy odbiór osobisty, a sprzedający będzie podawał różne powody na odstąpienie od takiej formy doręczenia i będzie nalegał na dokonanie wpłaty na  rachunek bankowy, należy odstąpić od zakupu. 

 

Powrót na górę strony