Cyberprzemoc i cyberzagrożenia oraz odpowiedzialność karna - zajęcia profilaktyczne w Gardnie
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie, w ramach kampanii prewencyjnej, przeprowadzili dla klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Gardnie zajęcia profilaktyczne na temat cyberprzemocy, cyberzagrożeń, a także przeciwdziałaniu cyberzagrożeniom oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.
Podczas zajęć policjanci uświadomili młodym osobom, czym jest odpowiedzialność karna nieletnich oraz z jakimi konsekwencjami przyjdzie im się zmierzyć w momencie łamania przepisów prawa. Mundurowi omówili wybrane przestępstwa, które najczęściej popełniane są przez osoby nieletnie. Ponadto wytłumaczyli pojęcie słowa demoralizacja przedstawiając jednocześnie, jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec nieletniego.
Nastepnie poruszony został temat cyberprzemocy, a jest to forma przemocy, w której używane są media elektroniczne, głównie internet i telefony komórkowe. Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa cyberbullying, składającego się z członów cyber (wskazującego na związek ze świtem wirtualnym, szczególnie Internetem) i bullying (oznaczającego zastraszanie, znęcanie się). Problem cyberprzemocy dotyczy nie tylko dorosłych, szczególnie dotkliwy jest dla dzieci i młodzieży. Wśród młodych internautów ponad połowa przyznaje, że doświadczyła przemocy w sieci lub była jego świadkiem.
Do cyberprzemocowych zachowań możemy zaliczyć:
- obraźliwe lub poniżające treści wysyłane za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego;
- robienie zdjęć i filmów bez zgody osoby fotografowanej bądź filmowanej i umieszczanie ich w sieci lub rozsyłanie ich przy użyciu telefonu;
- podszywanie się pod kogoś w Internecie;
- włamania na strony internetowe lub prywatne konta (np. na portalach społecznościowych);
- rozpowszechnianie krzywdzących nieprawdziwych informacji w sieci lub przy pomocy telefonu komórkowego;
- cyberprześladowanie (wysyłanie zastraszających wiadomości za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego).
Narzędziami cyberprzemocy są więc blogi, strony internetowe, fora, listy i grypy dyskusyjne, komunikatory internetowe, czaty i portale społecznościowe, SMS-y oraz MMS-y, a nawet gry sieciowe typu multiplayer i platformy e-learning'owe.
Ponadto policjanci zwrócili uwagę na fakt, że cyberprzestępcy coraz częściej atakują, podszywając się m.in. pod znane instytucje, banki, policję czy firmy kurierskie. Funkcjonariusze naświetlili młodzieży, jak zależy się zachować w celu przeciwdziałania cyberzagrożeniom. Poinformowali, że większość fałszywych wiadomości zawiera albo linki prowadzące do strony wyłudzającej dane, albo linki do pliku, którego uruchomienie zainfekuje Twoje urządzenie. Często cyberprzestępcy usiłują nakłonić nas do kliknięcia w link lub załącznik np. poprzez groźby, że jeśli tego nie zrobimy, nasze konto zostanie zablokowane albo przesyłka nie zostanie dostarczona. Młodzieży w ramach prowadzonej kampanii prewencyjnej wręczone zostały ulotki informacyjne, co robić oraz jak się zachować, żeby nie paść ofiarą cyberprzestępców.